Przychodnie POZ to placówki, które realizują gwarantowane świadczenia z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Łatwo je rozpoznasz po znaku logo NFZ (Narodowego Funduszu Zdrowia) umieszczonym w widocznym miejscu na zewnątrz budynku.
Jak złożyć deklarację wyboru?
Najpierw wybierasz określoną przychodnię podstawowej opieki zdrowotnej, a następnie potwierdzasz swoją wolę poprzez złożenie dokumentu zwanego deklaracją wyboru.
Możesz to zrobić na trzy sposoby:
- osobiście, składając pisemną deklarację w wybranej przez Ciebie przychodni POZ
- wysyłając deklarację w formie elektronicznej, podpisaną kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym
- przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP).
Czy obowiązuje rejonizacja?
Obecnie rejonizacja nie obowiązuje. Możesz zapisać się do dowolnej przychodni, w dogodnym dla Ciebie miejscu. Warto, by nie była ona zbytnio oddalona od Twojego miejsca zamieszkania lub pobytu. Gdy ta odległość jest zbyt duża, lekarz lub pielęgniarka mogą mieć problem z realizacją wizyty domowej.
Przychodnie POZ realizują świadczenia w godzinach od 8:00 do 18:00.
Lekarz, pielęgniarka i położna POZ nie muszą być z jednej przychodni. Jeśli jednak wybierzesz pielęgniarkę czy położną POZ z innej przychodni, to żeby skorzystać z jej świadczeń, trzeba będzie tam pojechać.
Czy po wybraniu konkretnego lekarza trzeba chodzić tylko do niego?
Może się zdarzyć, że Twój lekarz POZ w dniu, kiedy chcesz umówić się na zaplanowaną wizytę, będzie niedostępny. Wtedy możesz umówić się do innego lekarza z tej samej przychodni, który realizuje świadczenia POZ. Dotyczy to sytuacji tego wymagających np. zmiany stanu zdrowia czy złego samopoczucia.
Jak zmienić przychodnię?
Masz prawo dwa razy w roku kalendarzowym bezpłatnie i bez podania powodu zmienić lekarza, pielęgniarkę i położną POZ. Zmiany dokonasz poprzez wypełnienie w nowej przychodni druku deklaracji wyboru. Nie masz obowiązku powiadamiania poprzedniej placówki o tej zmianie. Za każdą kolejną zmianę lekarza, pielęgniarki lub położnej POZ zapłacisz 80 zł.
Dodatkowa bezpłatna zmiana przychodni jest również możliwa w przypadku, gdy:
- zmienisz miejsce zamieszkania
- wybrany przez Ciebie lekarz POZ przestał pracować w wybranej przychodni
- Twoja przychodnia została zamknięta
- zaistnieją inne przyczyny, powstałe po stronie personelu lub przychodni.
Jak zapisać się na wizytę?
Na wizytę do lekarza POZ możesz zapisać się:
- osobiście
- telefonicznie
- za pośrednictwem osoby trzeciej
- drogą elektroniczną.
Przychodnia zobowiązana jest zapewnić Ci rejestrację we wszystkich formach.