Poznaj e-receptę transgraniczną

Żeby wykupić e-receptę w innym kraju, wyraź zgodę na e-receptę transgraniczną na Internetowym Koncie Pacjenta. Teraz możesz ją zrealizować w  Chorwacji, Finlandii, Estonii, Czechach, Portugalii i niektórych regionach Hiszpanii, a niedługo w innych krajach unijnych i EFTA

E-recepta transgraniczna docelowo ma ułatwiać wykupienie leku w każdym kraju unijnym, a także w krajach EFTA: Islandii, Lichtensteinie oraz Norwegii. Polska jest jednym z pierwszych krajów, które uruchomiły to rozwiązanie.

E-recepta transgraniczna to dobre rozwiązanie dla osób, które dużo podróżują po Europie lub mieszkają i pracują w dwóch różnych krajach.

Obywatele Polski mogą wykupić leki na e-receptę transgraniczną w Chorwacji, Finlandii, Estonii, Czechach, Portugalii i Hiszpanii (dotyczy aptek z Madrytu, Wysp Kanaryjskich, Kraju Basków, Katalonii, Estremadury, Aragonii, Walencji, Kantabrii, Kastylii i León, Kastylii-La Manchy oraz Andaluzji – na mapie poniżej).

Obywatele Portugalii, Estonii, Finlandii, Czech, Chorwacji i Hiszpanii mogą wykupić swoją e-receptę transgraniczną w Polsce. Stopniowo będą ją wprowadzać pozostałe kraje. 

Usunięto obraz.

Uwaga: e-recepta transgraniczna to określenie dla każdej recepty elektronicznej, którą można zrealizować w innym państwie UE niż to, w którym została wystawiona. Twoja e-recepta, dostępna na IKP lub w aplikacji mojeIKP, wizualnie się nie zmieni. Stanie się e-receptą transgraniczną w momencie jej realizacji w innym kraju.

Jak zrealizować e-receptę transgraniczną

  • O wystawienie e-recepty poproś lekarza.
  • Przed pierwszą realizacją za granicą zaloguj się na swoje Internetowe Konto Pacjenta. Jak zalogować się na IKP
  • Po zalogowaniu wchodzisz w „Uprawnienia” i wybierasz „Wyraź zgodę na obsługę Twoich e-recept za granicą”.

Usunięto obraz.

  • Klikasz na niebieski kafelek „Wyraź zgodę”.

Usunięto obraz.

  • Teraz wybierasz kraj lub kraje, w których chcesz mieć możliwość wykupienia e-recepty oraz wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w związku z realizacją e-recepty za granicą.

Usunięto obraz.

  • Twoja zgoda na obsługę e-recept w określonych krajach będzie dostępna stale w zakładce „Uprawnienia”. Możesz ją wycofać w dowolnym momencie.

Usunięto obraz.

Uwaga, e-recepta transgraniczna jest rozwiązaniem dla osób pełnoletnich. Dzieciom lekarz może wystawić receptę transgraniczną wyłącznie w formie papierowej.

Jak wykupić e-receptę transgraniczną

  • Znajdź w danym kraju aptekę, która realizuje e-recepty transgraniczne.
  • Pokaż swój dowód osobisty lub inny dokument tożsamości ze zdjęciem.
  • Potwierdź, że zapoznałeś/aś się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych w kraju, w którym realizujesz e-receptę. Farmaceuta udostępni Ci ją do przeczytania.
  • Wykup przepisane leki.

Jakie leki wykupisz za granicą  

E-recepta może być zrealizowana za granicą na produkty lecznicze gotowe, o kategorii dostępności „Rp” (wydawane z przepisu lekarza) lub „OTC„(wydawane bez przepisu lekarza), leki refundowane oraz nierefundowane.

Nie jest możliwa realizacja za granicą e-recepty wystawionej na leki psychotropowe, odurzające, recepturowe, produkty lecznicze o kategorii dostępności „Rpz” (wydawane z przepisu lekarza do zastrzeżonego stosowania), środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne. Takie e-recepty możesz zrealizować wyłącznie w Polsce. Dlatego warto poinformować lekarza, że chcesz zrealizować e-receptę w innym kraju.

Jeśli potrzebujesz wszystkie leki przepisane na e-recepcie transgranicznej, należy wykupić je wszystkie na raz, ponieważ nie ma możliwości częściowej realizacji recepty. To oznacza, że jeśli apteka nie ma danego leku w wystarczającej liczbie opakowań, nie możesz dokupić później brakującego opakowania. Nie wykupisz go też po powrocie do Polski.

Jeśli na e-recepcie nie ma informacji, która by to wykluczała, farmaceuta może zaproponować zamiennik leku.

Czy możesz dostać refundację

Recepta transgraniczna, zarówno papierowa, jak i e-recepta jest pełnopłatna. Po powrocie do kraju możesz zwrócić się do NFZ z wnioskiem o refundację recepty.  Informację, jak to zrobić znajdziesz na stronie NFZ.

We wniosku należy podać klucz dostępu do e-recepty składający się z 44 cyfr (po otworzeniu pdf z e-receptą znajdziesz go pod kodem kreskowym). 

Informacje o przetwarzaniu Twoich danych osobowych

Przed wykupieniem leków za granicą zapoznaj się z informacjami na temat przetwarzania Twoich danych osobowych.

Informacja po polsku

Informacja po angielsku

Poniżej znajdziesz linki do pobrania informacji o przetwarzaniu Twoich danych w innych krajach

Estonia PL Estonia ANG
Chorwacja PL Chorwacja ANG
Finlandia PL Finlandia ANG

Portugalia PL

Portugalia ANG

Hiszpania PL Hiszpania ANG
Czechy PL Czechy ANG
   

Usunięto obraz.