Poznaj e-receptę transgraniczną

Żeby wykupić e-receptę w innym kraju, wyraź zgodę na e-receptę transgraniczną na Internetowym Koncie Pacjenta. Teraz możesz ją zrealizować w  Chorwacji, Finlandii, Estonii, Łotwie, Czechach, Grecji, Portugalii i niektórych regionach Hiszpanii, a niedługo w innych krajach unijnych i EFTA

E-recepta transgraniczna docelowo ma ułatwiać wykupienie leku w każdym kraju unijnym, a także w krajach EFTA: Islandii, Lichtensteinie oraz Norwegii. Polska jest jednym z pierwszych krajów, które uruchomiły to rozwiązanie.

E-recepta transgraniczna to dobre rozwiązanie dla osób, które dużo podróżują po Europie lub mieszkają i pracują w dwóch różnych krajach.

Obywatele Polski mogą wykupić leki na e-receptę transgraniczną w Chorwacji, Finlandii, Estonii, Czechach, Grecji, Litwie, Łotwie, Portugalii i Hiszpanii (dotyczy aptek z Madrytu, Wysp Kanaryjskich, Kraju Basków, Galicji, Nawarry, Ceuty, Melili, Katalonii, Estremadury, Aragonii, Walencji, Kantabrii, Kastylii i León, Kastylii-La Manchy, Murcji oraz Andaluzji – na mapie poniżej).

Obywatele Portugalii, Grecji, Estonii, Litwy, Łotwy, Finlandii, Czech, Chorwacji i Hiszpanii mogą wykupić swoją e-receptę transgraniczną w Polsce. Stopniowo będą ją wprowadzać pozostałe kraje. 

Usunięto obraz.

Usunięto obraz.

Od 1 listopada do odwołania apteki w Ceucie i Melilli (Hiszpania) nie realizują recept transgranicznych.

Uwaga: e-recepta transgraniczna to określenie dla każdej recepty elektronicznej, którą można zrealizować w innym państwie UE niż to, w którym została wystawiona. Twoja e-recepta, dostępna na IKP lub w aplikacji mojeIKP, wizualnie się nie zmieni. Stanie się e-receptą transgraniczną w momencie jej realizacji w innym kraju.

Jak zrealizować e-receptę transgraniczną

  • O wystawienie e-recepty poproś lekarza.
  • Przed pierwszą realizacją za granicą zaloguj się na swoje Internetowe Konto Pacjenta. Jak zalogować się na IKP
  • Po zalogowaniu wchodzisz w „Uprawnienia” i wybierasz „Wyraź zgodę na obsługę Twoich e-recept za granicą”.

Usunięto obraz.

  • Klikasz na niebieski kafelek „Wyraź zgodę”.

Usunięto obraz.

  • Teraz wybierasz kraj lub kraje, w których chcesz mieć możliwość wykupienia e-recepty oraz wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w związku z realizacją e-recepty za granicą.

Usunięto obraz.

  • Twoja zgoda na obsługę e-recept w określonych krajach będzie dostępna stale w zakładce „Uprawnienia”. Możesz ją wycofać w dowolnym momencie.

Usunięto obraz.

Uwaga, e-recepta transgraniczna jest rozwiązaniem dla osób pełnoletnich. Dzieciom lekarz może wystawić receptę transgraniczną wyłącznie w formie papierowej.

Jak wykupić e-receptę transgraniczną

  • Znajdź w danym kraju aptekę, która realizuje e-recepty transgraniczne.
  • Pokaż swój dowód osobisty lub inny dokument tożsamości ze zdjęciem.
  • Potwierdź, że zapoznałeś/aś się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych w kraju, w którym realizujesz e-receptę. Farmaceuta udostępni Ci ją do przeczytania.
  • Wykup przepisane leki.

Jakie leki wykupisz za granicą  

E-recepta może być zrealizowana za granicą na produkty lecznicze gotowe, o kategorii dostępności „Rp” (wydawane z przepisu lekarza) lub „OTC„(wydawane bez przepisu lekarza), leki refundowane oraz nierefundowane.

Nie jest możliwa realizacja za granicą e-recepty wystawionej na leki psychotropowe, odurzające, recepturowe, produkty lecznicze o kategorii dostępności „Rpz” (wydawane z przepisu lekarza do zastrzeżonego stosowania), środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne. Takie e-recepty możesz zrealizować wyłącznie w Polsce. Dlatego warto poinformować lekarza, że chcesz zrealizować e-receptę w innym kraju.

Jeśli potrzebujesz wszystkie leki przepisane na e-recepcie transgranicznej, należy wykupić je wszystkie na raz, ponieważ nie ma możliwości częściowej realizacji recepty. To oznacza, że jeśli apteka nie ma danego leku w wystarczającej liczbie opakowań, nie możesz dokupić później brakującego opakowania. Nie wykupisz go też po powrocie do Polski.

Jeśli na e-recepcie nie ma informacji, która by to wykluczała, farmaceuta może zaproponować zamiennik leku.

Czy możesz dostać refundację

Recepta transgraniczna, zarówno papierowa, jak i e-recepta jest pełnopłatna. Po powrocie do kraju możesz zwrócić się do NFZ z wnioskiem o refundację recepty.  Informację, jak to zrobić znajdziesz na stronie NFZ.

We wniosku należy podać klucz dostępu do e-recepty składający się z 44 cyfr (po otworzeniu pdf z e-receptą znajdziesz go pod kodem kreskowym). 

Informacje o przetwarzaniu Twoich danych osobowych

Przed wykupieniem leków za granicą zapoznaj się z informacjami na temat przetwarzania Twoich danych osobowych.

Informacja po polsku

Informacja po angielsku

Poniżej znajdziesz linki do pobrania informacji o przetwarzaniu Twoich danych w innych krajach

Estonia PL Estonia ANG
Chorwacja PL Chorwacja ANG
Finlandia PL Finlandia ANG
Grecja PL Grecja ANG

Portugalia PL

Portugalia ANG

Hiszpania PL Hiszpania ANG
Czechy PL Czechy ANG
   

Usunięto obraz.