Program bezpłatnych szczepień przeciw HPV Ministerstwa Zdrowia obejmuje dzieci, które skończyły 9, a nie skończyły 14 lat. Jest to szczepienie dwudawkowe.
Od 15 maja 2025 r. dziecko, które przyjęło pierwszą dawkę przed ukończeniem 14. roku życia, otrzyma drugą dawkę szczepienia w ciągu 6–12 miesięcy.
Dzięki temu dzieci, które późno zaczęły cykl szczepienia przeciw HPV, będą mogły go dokończyć w ramach programu. Do tej pory drugą dawkę po skończeniu 14 lat otrzymywały w ramach programu wyłącznie dzieci urodzone w 2010 r.
Czy szczepionki są bezpieczne
Najbardziej skuteczne są szczepienia, zanim dojdzie do kontaktu z wirusem.
Szczepionki przeciw HPV są bezpieczne i dobrze tolerowane. Na świecie podano już kilkaset milionów dawek szczepionek przeciw HPV. Szczepionki przeciw HPV należą do najwnikliwiej przebadanych pod względem bezpieczeństwa preparatów szczepionkowych.
Czemu wirus HPV jest groźny
Zakażenie HPV (ang. Human Papillomavirus Virus) prowadzi do powstania brodawek narządów płciowych i wielu nowotworów. Ryzyko zakażenia i choroby nowotworowej dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet.
Wirus przenosi się drogą płciową. W ciągu swojego życia 80 proc. kobiet i mężczyzn było lub będzie zakażonych HPV. Osoba zaszczepiona chroni przed zakażeniem nie tylko siebie, ale i swojego partnera.
HPV powoduje zachorowanie na raka:
- szyjki macicy, pochwy i sromu u kobiet
- prącia u mężczyzn
- odbytu oraz okolic głowy i szyi u obu płci.
Rak szyjki macicy to czwarty na świecie, piąty w Europie i siódmy w Polsce nowotwór kobiet.
HPV wywołuje też łagodne schorzenia:
- brodawki płciowe, czyli kłykciny kończyste
- nawracającą brodawczakowość krtani.
Doświadczenia krajów, które od lat stosują programy szczepień przeciw HPV, wskazują na ponad 90-procentową skuteczność szczepienia w zapobieganiu zakażeniom HPV i stanom przedrakowym.
Jak zapisać dziecko na szczepienie
Obecnie możesz po prostu umówić dziecko na szczepienie przeciw HPV w Twojej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).
Przychodnie POZ nie mają obowiązku zgłaszania dostępnych terminów szczepienia do systemu e-zdrowia, dlatego nie do każdej przychodni umówisz się:
- przez Internetowe Konto Pacjenta
- przez aplikację mojeIKP.
Przyprowadź na szczepienie dziecko zdrowe, bez objawów ostrej infekcji i wysokiej gorączki.
Szczepionka podawana jest w formie zastrzyku. Zapisując dziecko na to szczepienie, możesz wybrać jedną z dwóch dostępnych szczepionek (2-walentną Cervarix lub 9-walentną Gardasil9). Obie szczepionki dają podobne korzyści.