Szczepienia przeciw wirusowi HPV zapobiegają przede wszystkim rakowi szyjki macicy oraz innym nowotworom (rak odbytu, sromu, pochwy), które może powodować wirus brodawczaka ludzkiego (HPV).
Szczepić dziecko należy, zanim może mieć kontakt z wirusem.
Do tej pory program bezpłatnych szczepień przeciw HPV obejmował dziewczęta i chłopców, którzy skończyli 11 lat, a jeszcze nie mieli 14. urodzin. Od 1 września można zaszczepić dzieci tuż po 9. urodzinach.
Nadal szczepionka 2-walentna Cervarix przeciw HPV jest bezpłatna dla wszystkich dzieci od 9 do 18 lat. Dzieci starsze niż objęte programem mogą zostać bezpłatnie zaszczepione przeciw HPV, jeśli lekarz wystawi e-receptę. Wówczas rodzic realizuje e-receptę w aptece, umawia dziecko na szczepienie bezpośrednio w przychodni POZ i przynosi szczepionkę.
Jak zaszczepić dziecko
Możesz umówić dziecko na szczepienie przeciw HPV:
- w Twojej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). To teraz główna ścieżka zapisywania dziecka na szczepienie.
Zapisując dziecko na to szczepienie, można wybrać jedną z dwóch dostępnych szczepionek (2-walentną Cervarix lub 9-walentną Gardasil9). Obie szczepionki dają porównywalne korzyści. Szczepienia przeciw HPV mają schemat dwudawkowy.
Od września przychodnie POZ nie mają obowiązku zgłaszania dostępnych terminów szczepienia do systemu e-zdrowia, dlatego nie do każdej przychodni umówisz się:
- przez Internetowe Konto Pacjenta
- przez aplikację mojeIKP
- przez infolinię +48 800 100 101 (w godzinach od 8.00–18.00).
Przyprowadź na szczepienie dziecko zdrowe, bez objawów ostrej infekcji i wysokiej gorączki.
Zapisy przez IKP
Jak zapisać dziecko na szczepienie przez Internetowe Konto Pacjenta:
- zaloguj się na Twoje Internetowe Konto Pacjenta. Jak zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta
- wejdź w zakładkę „Uprawnienia”, a następnie „Konta Twoich dzieci”
- przejdź na konto Twojego dziecka
- wybierz zakładkę „Profilaktyka”, a następnie „Szczepienia”
- wybierz „Umów się na szczepienie”
- wskaż, przeciwko czemu chcesz zaszczepić dziecko (rejestracja będzie w przyszłości obsługiwać także inne szczepienia)
- wybierz termin i miejsce
- potwierdź wybór.
Przeczytaj, co zrobić, jeśli nie masz dostępu do Internetowego Konta Pacjenta dziecka
Zawsze możesz sprawdzić termin i miejsce szczepienia na IKP Twojego dziecka w zakładce Profilaktyka >> Szczepienia >> Zaplanowane szczepienia. Na IKP możesz też odwołać szczepienie lub zmienić jego termin.
Zapisy przez mojeIKP
Jak zapisać dziecko na szczepienie przez mojeIKP:
- zaloguj się do aplikacji
- przejdź na konto dziecka
- wejdź w kategorię e-zdrowie, następnie „Plan leczenia”
- wybierz „Rejestracja na wizyty”, a następnie „Umów wizytę”
- wybierz rodzaj szczepienia
- wpisz termin i lokalizację do wyszukiwarki: możesz ustawić odległość od Twojej obecnej lokalizacji lub lokalizacji wskazanej na mapie czy wpisać adres konkretnej przychodni
- wybierz termin z listy wolnych terminów spełniających wybrane przez Ciebie kryteria i umów się na szczepienie
- potwierdź swój wybór.
W „Planie leczenia” znajdziesz zapisany termin Twojego szczepienia.
Jeśli chcesz zmienić umówiony termin, skontaktuj się bezpośrednio z punktem szczepień lub odwołaj szczepienie w systemie i umów kolejne.
Druga dawka
Twoje dziecko przyjęło już pierwszą dawkę poza programem? Teraz może otrzymać bezpłatnie drugą. Umów je na szczepienie w ramach programu. Jeżeli pierwsza dawka nie jest widoczna na IKP, w trakcie wizyty w POZ pokaż potwierdzenie przyjęcia pierwszej dawki. Placówka wprowadzi tę informację do systemu, a przyjęcie drugiej dawki będzie już widoczne na IKP.
Jeśli Twoje dziecko pierwszą dawkę przyjęło przed ukończeniem 14. roku życia, to może otrzymać drugą dawkę po 14. urodzinach.
Co warto wiedzieć o szczepieniu przeciw HPV
Szczepionka jest dobrze tolerowana i bezpieczna. Chroni przed zakażeniem HPV i wieloma nowotworami. Jest powszechnie stosowana w 125 krajach. W Polsce jest dostępna w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).
Jest ponad 200 typów HPV, a spośród nich część jest silnie rakotwórcza. Rak szyjki macicy jest niemal stuprocentowo związany z zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Do zakażenia wirusem HPV najczęściej dochodzi drogą płciową.
W krajach, które wprowadziły szczepienia przeciw HPV, liczba zakażeń spadła nawet do 90%. Szczepiąc się, kobieta zmniejsza o 70% ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy.
Więcej informacji o HPV i szczepieniach na stronie Szczepienia przeciw HPV