Kobieta w ciąży w trakcie szczepienia

Czy w czasie ciąży można się szczepić?

Jeśli planujesz ciążę lub już oczekujesz dziecka, sprawdź status swoich szczepień. Dowiedz się, jakie szczepionki możesz przyjąć dla bezpieczeństwa Twojego i dziecka

Kobieta planująca ciążę lub oczekująca potomstwa powinna być zaszczepiona przeciw chorobom zakaźnym, które zagrażają zdrowiu jej i dziecka. Warto o tym wiedzieć i uzupełnić brakujące szczepionki. Poznaj zasady szczepień w tym czasie. W ciąży można bezpiecznie podawać szczepionki inaktywowane, czyli zabite. Lekarz zaleci odpowiednie dla Ciebie preparaty i wystawi receptę.

Poznaj kalendarz szczepień dla kobiet planujących ciążę oraz w ciąży

Kiedy planujesz ciążę

Warto, żebyś sprawdziła swój potencjalny status odporności przeciw chorobom zakaźnym, jeśli planujesz zajście w ciążę. Pomoże w tym analiza dokumentacji medycznej, przebytych przez Ciebie chorób i historii szczepień w książeczce zdrowia.

Zaleca się, aby kobieta przed zajściem w ciążę była zaszczepiona przeciw:

 • ospie wietrznej – jeżeli wcześniej nie chorowałaś i nie byłaś szczepiona, powinnaś przyjąć dwie dawki szczepionki w odstępie nie krótszym niż 6 tygodni

 • odrze, śwince i różyczce – jeżeli nie byłaś wcześniej zaszczepiona lub nie wiesz, czy przechodziłaś różyczkę lub odrę, powinnaś przyjąć 2 dawki szczepionki w odstępie nie krótszym niż 4 tygodnie

 • grypie, jeżeli ciąża lub poród przypada na okres nasilenia zachorowań na grypę

 • wzw B – jeżeli wcześniej nie byłaś szczepiona, powinnaś przyjąć 3 dawki szczepionki w odstępach 0-1-6 miesięcy.

Kobieta po szczepieniu żywą szczepionką (np. przeciw odrze, śwince i różyczce lub ospie wietrznej) nie powinna zachodzić w ciążę przez okres co najmniej 1 miesiąca.

Dlaczego zaleca się szczepienie kobiet w ciąży

Szczepienie w okresie ciąży chroni matkę i płód oraz dziecko w pierwszych miesiącach po urodzeniu. Swoiste przeciwciała przedostają się przez łożysko do płodu i po porodzie wciąż są ochroną dla organizmu noworodka. Dziecko w tym czasie jest za małe na szczepienie. Pozostaje jednak chronione w pierwszym okresie życia, kiedy ewentualne zakażenie mogłoby być dla niego bardzo niebezpieczne.

Jakie szczepionki zaleca się kobietom w ciąży?

W czasie ciąży zaleca się szczepienie kobiet przeciwko:

 • grypie

 • krztuścowi – szczepionką przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi

 • Covid-19 (zgodnie z aktualnymi zaleceniami)

 • Syncytialnemu wirusowi oddechowemu (RSV)

Kobietom w ciąży nie podaje się szczepionek żywych, czyli:

 • przeciw odrze, śwince i różyczce (MMR)

 • przeciw ospie wietrznej.

Inne szczepionki inaktywowane (zabite) mogą być podawane w szczególnie uzasadnionych sytuacjach, gdy kobieta jest narażona na zakażenie. Decyduje o tym lekarz.

Szczepienia członków rodziny kobiety w ciąży

Członkowie rodziny kobiety ciężarnej mogą być zaszczepieni szczepionką skojarzoną przeciw odrze, śwince i różyczce. Żywe, osłabione wirusy zawarte w tej szczepionce nie przenoszą się z osoby szczepionej na innych ludzi.

Dzieci, których matki są w ciąży, można szczepić przeciw ospie wietrznej. Nie znamy dowodów na istniejące ryzyko przeniesienia zakażenia na matkę od zaszczepionego dziecka.

Jak szczepić matkę w okresie karmienia

W czasie karmienia piersią kobieta może być szczepiona:

 • wszystkimi inaktywowanymi (zabitymi) szczepionkami

 • szczepionkami żywymi, zalecanymi osobom dorosłym, których nie podano jej przed okresem ciąży lub w czasie ciąży.

Poznaj inne kalendarze szczepień dla dorosłych