Model jelita grubego w rękach lekarza

Kolonoskopia – badanie, które ratuje życie

Rak jelita grubego jest jednym z najczęstszych nowotworów, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Rocznie zapada na niego w Polsce około 18 tys. osób. Jest drugim, po raku płuca, nowotworem wśród wszystkich zachorowań w polskiej populacji. Rozwija się długo, nawet przez kilka lat i może nie dawać żadnych objawów. Dlatego tak ważne jest wczesne wykrycie choroby

Co to jest kolonoskopia

Kolonoskopia jest badaniem, podczas którego lekarz może dokładnie obejrzeć jelito od środka. Pozwala wykryć zmiany i podjąć szybko leczenie. W zależności od wskazań medycznych badanie może być przeprowadzone w znieczuleniu miejscowym lub znieczuleniu ogólnym. Wczesne wykrycie choroby znacznie zwiększa skuteczność leczenia.

Jak wygląda badanie

Nie potrzebujesz skierowania. Możesz wybrać dogodną dla Ciebie placówkę, która realizuje program przesiewowy. W niej dowiesz się o szczegółach badania i wypełnisz ankietę. Jeśli zostaniesz zakwalifikowany, to:

  • przejdziesz badanie kolonoskopii – trwa ono od 15 do 40 minut

  • nie odczujesz dyskomfortu – badanie odbędzie się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, w zależności od wskazań medycznych

  • będziesz miał pobrane wycinki lub usunięte polipy wielkości do 15 mm

  • pobrany materiał trafi do badania histopatologicznego – żeby wykluczyć niebezpieczne zmiany

  • otrzymasz wynik oraz zalecenia dotyczące ewentualnego leczenia i kolejnego badania profilaktycznego.

Do kolonoskopii należy się przygotować – zapytaj o to wcześniej w poradni

Kto może się zbadać?

Możesz wziąć udział w programie przesiewowych badań w kierunku wczesnego wykrywania zmian w jelicie grubym, finansowanym przez NFZ, jeśli:

  • nie masz objawów sugerujących nowotwór jelita grubego

  • nie miałeś wykonanej kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat

  • spełniasz kryterium wiekowe:

    • 50-65 lat

    • 40-49 lat – jeśli Twój krewny pierwszego stopnia miał diagnozę nowotworu jelita grubego.

Badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego są także współfinansowane z Funduszy Europejskich. W badaniach tych mogą wziąć udział m.in. osoby  poniżej 40 roku życia, spełniające określone kryteria.

Aktualna lista placówek, które przystąpiły do programu profilaktycznego znajduje się na stronie NFZ. Sprawdź, gdzie możesz się zgłosić i zrób to jak najszybciej: 

Gdzie działa program badań przesiewowych jelita grubego

Dodatkowe kryteria badań dla osób poniżej 40 roku życia

Program profilaktyczny w kierunku badania przesiewowego raka jelita grubego jest równolegle finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. W jego ramach możesz również zgłosić się do badania, jeśli spełniasz wymienione w tym artykule kryteria.

Ponadto do badania w tych placówkach możesz się zgłosić, jeśli:

  • masz 25-49 lat i jesteś z rodziny z zespołem Lyncha

  • masz 20-49 lat i w Twojej rodzinie występuje zespół polipowatości rodzinnej gruczolakowatej (FAP)

Ten program jest realizowany przez placówki w województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, łódzkim, małopolskim, opolskim, podkarpackim, podlaskim, śląskim i zachodniopomorskim.

O innych programach profilaktycznych przeczytasz w zakładce  Profilaktyka