radosna kobieta, a na ubraniach w walizce leży komórka z UCC na ekranie

Unijny Certyfikat COVID w Twoim telefonie

Jeśli zainstalujesz aplikację mojeIKP, to Unijny Certyfikat COVID odbierzesz na Twoim telefonie lub tablecie. I zawsze będziesz go mieć pod ręką

Unijny Certyfikat COVID (UCC) jest ważny we wszystkich państwach członkowskich UE. Uznają go także kraje spoza UE: Albania, Andora, Armenia, Wyspy Zielonego Przylądka, Salwador, Wyspy Owcze, Gruzja, Izrael, Islandia, Liban, Liechtenstein, Mołdawia, Monako, Czarnogóra, Maroko, Nowa Zelandia, Macedonia Północna, Norwegia, Panama, San Marino, Serbia, Singapur, Szwajcaria, Tajwan, Tajlandia, Tunezja, Togo, Turcja, Ukraina, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Wielka Brytania (w tym Jersey, Guernsey i Wyspa Man), Urugwaj, Watykan.

Sprawdź przed wyjazdem regulacje kraju, do którego jedziesz

Unijny Certyfikat COVID (UCC) dostaje ktoś, kto:

  • otrzymał przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19 (kraje UE same decydują czy wymagają pełnego zaszczepienia, czy tylko jednej dawki; Polska wymaga pełnego zaszczepienia). Certyfikat jest ważny przez 270 dni od pełnego zaszczepienia, a jeśli przyjmiesz dawkę przypominającą, to bezterminowo. UCC po szczepieniu dla osoby poniżej 18. roku życia jest ważny bezterminowo

Dowiedz się, kiedy dostaniesz UCC po dawce przypominającej

  • otrzymał negatywny wynik testu na obecność koronawirusa (w Polsce ważny przez 48)
  • wyzdrowiał po COVID-19 (jego UCC będzie ważny od 11 do 180 dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR).

UCC znajdziesz na swoim Internetowym Koncie Pacjenta, w aplikacji mojeIKP lub przez aplikację mObywatel.

Uwaga, UCC dla Twojego dziecka możesz pobrać wyłącznie z Internetowego Konta Pacjenta. Nie będzie dostępny w aplikacji mojeIKP.

 Przeczytaj więcej na temat Unijnego Certyfikatu COVID (UCC)

Jak odebrać UCC w aplikacji mojeIKP

mojeIKP to bezpłatna mobilna aplikacja, która daje dostęp do niektórych funkcjonalności Internetowego Konta Pacjenta. Możesz ją pobrać na systemy Android z Google Play lub iOS z Apple Store.

Po zainstalowaniu mojeIKP  kod QR Twojego UCC znajdziesz w „Menu” – po uruchomieniu aplikacji naciśnij na trzy kropki w prawym górnym rogu telefonu.

Usunięto obraz.

Możesz też pobrać i zapisać pdf z Unijnym Certyfikatem COVID.

mojeIKP umożliwia Ci m.in.:

  • dostęp do Unijnego Certyfikatu COVID (UCC) bezpośrednio z komórki lub tabletu
  • szybkie umówienie terminu szczepienia przeciw COVID-19
  • odbieranie powiadomień o wystawionych e-receptach i e-skierowaniach, wysyłanych bezpośrednio na telefon. Dotyczy to także e-recept i e-skierowań wystawionych dzieciom czy ewentualnie bliskiej osobie, która upoważniła Cię do swojego Internetowego Konta Pacjenta
  • wykupienie leku w aptece przez pokazanie kodu QR na ekranie telefonu (bez konieczności podawania farmaceucie numeru PESEL)
  • sprawdzenie, kiedy i gdzie odbędzie się wizyta na podstawie zarejestrowanego e-skierowania
  • pobieranie e-recept i e-skierowań na urządzenie mobilne w formie pdf z plikiem do wydruku, aby można je było wysłać do innej osoby przy pomocy np. poczty internetowej lub komunikatorów internetowych, takich jak SMS czy Messenger.  

Ściągnij instrukcję, która w prosty sposób wyjaśnia, jak zainstalować aplikację mojeIKP i pobrać UCC 

Aplikację może zainstalować i uruchomić także osoba, która dotąd nie korzystała z Internetowego Konta Pacjenta.

 

Usunięto obraz.

Unijny Certyfikat COVID (UCC) finansowany przez Unię Europejską w ramach „Umowy o dzielenie dotacji na działanie w ramach instrumentu wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych”.

Niniejsza publikacja w zakresie dotyczącym Unijnego Certyfikatu COVID (UCC) odzwierciedla poglądy autora, a Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek wykorzystanie zawartych w niej informacji.