studenci w maseczkach zagranicą

UCC na Erasmusie i w pracy za granicą

Jesteś polskim obywatelem, ale studiujesz lub pracujesz w jednym z krajów UE i tam się szczepisz? Dostaniesz Unijny Certyfikat COVID kraju, na terenie którego odbyło się szczepienie

Szczepiąc się poza Polską, otrzymujesz zaświadczenie, które zostało wydane przez dany kraj. Jeśli szczepienie miało miejsce w kraju Unii Europejskiej, to możesz pobrać Unijny Certyfikat COVID zgodnie z regulacjami kraju szczepienia.

Szczepienie zrealizowane poza Polską nie będzie odnotowane w Twojej dokumentacji medycznej na Internetowym Koncie Pacjenta i nie będzie potwierdzone UCC wystawionym przez polski system. Na IKP odnotowywane są tylko szczepienia wykonane w ramach Narodowego Programu Szczepień.

Jeśli jednak tylko pierwszą dawkę szczepienia przyjąłeś/aś poza Polską, możesz poprosić lekarza o wprowadzenie tej informacji do systemu. Sprawdź, jak to załatwić.

Możesz też zaszczepić się dawką przypominającą w Polsce

Polska uznaje dokumenty (w języku polskim lub angielskim), które jednoznacznie potwierdzają, że dana osoba przyjęła pełną dawkę szczepienia preparatem uznawanym w UE i od ostatniej dawki szczepienia minęło minimum 14 dni.

Sprawdź, czy Twoja szczepionka jest uznawana w Polsce

Co daje Ci UCC z kraju unijnego

Jeśli Twój unijny UCC potwierdzi, że jesteś w pełni zaszczepiony i od ostatniej dawki minęło 14 dni, to masz takie same uprawnienia, jak osoba po szczepieniu w Polsce.

Dzięki temu możesz być zwolniony/a z kwarantanny przy przekraczaniu granicy. Straż graniczna ma aplikację do sprawdzania ważności  UCC wydanego w każdym kraju UE.

Nie będziesz również wliczany/a do limitu osób np. podczas imprez okolicznościowych czy koncertów.

Polska aplikacja Skaner Certyfikatów COVID również może posłużyć do sprawdzenia, czy UCC wystawiony w kraju unijnym jest ważny i prezentuje go osoba, do której w rzeczywistości należy.

Dowiedz się więcej o aplikacji, która sprawdza ważność UCC

Pamiętaj, by zawsze przed podróżą sprawdzić, jakie regulacje obowiązują w kraju, do którego się udajesz. Aktualne zasady podróżowania znajdziesz na stronie Re-open EU.