Starsza pani na szczepieniu

Przypominające – wcześniej dla osób po J&J

Zaszczepiłeś się przeciw COVID-19 jednodawkową szczepionką? Dostaniesz wcześniej e-skierowanie na dawkę przypominającą. Poznaj rekomendacje Ministerstwa Zdrowia dotyczące wyboru szczepionek w przypadku szczepienia podstawowego i przypominającego

" " Artykuł archiwalny. Zapoznaj się z aktualnymi informacjami na temat szczepień przeciw COVID-19

Każda osoba 18+ może zaszczepić się dawką przypominającą:

  • e-skierowanie na szczepienie przypominające dostaniesz po 3 miesiącach, jeśli szczepiłeś/aś się Moderną, Pfizerem lub AstrąZeneką
  • jeśli szczepiłeś się preparatem Johnson&Johnson, e-skierowanie na szczepienie przypominające dostaniesz teraz po 2 miesiącach.

Od 25 stycznia dawką przypominającą mogą się zaszczepić nastolatki w wieku 16-18 lat

Od 28 stycznia e-skierowanie na szczepienie przypominające dostają nastolatki w wieku 12-15 lat.

Twoje e-skierowanie znajdziesz na Internetowym Koncie Pacjenta lub w aplikacji mojeIKP, z której łatwo przejdziesz do e-rejestracji na szczepienie.

Zasady łączenia szczepionek przy szczepieniu przypominającym

Ministerstwo Zdrowia zaleca, by podać:

  • po szczepieniu podstawowym preparatem mRNA lub AstraZeneca – szczepionkę mRNA (Pfizer, Moderna) po 3 miesiącach
  • po szczepieniu szczepionką Johnson&Johnson – szczepionkę mRNA lub tę samą szczepionkę J&J

Lekarz może w indywidualnych, wyjątkowych wypadkach zalecić podanie szczepionki Johnson&Johnson po szczepieniu podstawowym szczepionką mRNA (po co najmniej 5 miesiącach).

Od 16 września osoby, które zgłoszą się na pierwsze szczepienie przypominające, również mogą otrzymać preparat przeciw wariantom Omikron BA.1 lub BA.4/5, jeśli będzie on  dostępny w tym punkcie szczepień.

Zasady łączenia szczepionek przy szczepieniu podstawowym

Ministerstwo Zdrowia rekomenduje przy szczepieniu podstawowym, żeby pierwsza i druga dawka szczepionki była tej samej firmy. 

W sytuacji konieczności zmiany szczepionki jest możliwość zastosowania schematu mieszanego. MZ rekomenduje, by po szczepionce wektorowej (AstraZeneca) podać szczepionkę mRNA (Pfizer, Moderna). Tylko w wyjątkowych sytuacjach preparaty mogą być podane w odwrotnej kolejności. Należy zachować co najmniej 28 dni odstępu przed podaniem drugiej dawki.