" "

Masaż w zasięgu Twojej ręki

Od długiego siedzenia przed komputerem, stania czy noszenia towarów bolą Cię szyja, barki, plecy, a masażysta jest niedostępny? Skorzystaj z poradnika i wykonaj automasaż

Od 1 kwietnia nie wolno wykonywać zabiegów rehabilitacyjnych i masaży — zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych, a także w domach. Wyjątkiem są sytuacje, w których rehabilitacja jest bezwzględnie wymagana stanem zdrowia pacjenta. Co jednak zrobić, jeśli od siedzenia przez osiem godzin na domowym krześle podczas pracy zdalnej boli Cię kręgosłup?

Lekarze rodzinni podkreślają, że bóle kręgosłupa, barków i bioder należą do najczęściej powtarzających się problemów, z którymi zgłaszają się pacjenci. Nie musisz jednak czekać, aż sporadyczne dolegliwości przerodzą się w stałe zwyrodnienie i stan wymagający leków albo intensywnej rehabilitacji.

Wymasuj się

Równowagę organizmowi można przywrócić dzięki automasażom w formie systematycznie powtarzanych, łatwych do odtworzenia ruchów. Zalecają je wspólnie Polskie Towarzystwo Fizjoterapii i Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej [1].

Badania potwierdzają, że automasaż nie tylko jest właściwym przedłużeniem działania fizjoterapii, ale też, w połączeniu z ćwiczeniami wykonywanymi samodzielnie w domu, przynosi korzystniejsze efekty terapeutyczne niż zabiegi fizjoterapeutyczne [2].

Lekarze wyjaśniają, że masaż może:

  • złagodzić napięcie w mięśniach szkieletowych
  • zapewnić właściwe ukrwienie i przepływ limfy [3].

Jeśli będziemy masaż powtarzać systematycznie, to po paru tygodniach odczujemy zauważalne zmiany, świadczące nie tylko o ustąpieniu dolegliwości w danym miejscu, ale nawet o tworzeniu się nowych naczyń krwionośnych. Masowane tkanki są lepiej odżywione i dotlenione. Jest to jednak możliwe pod warunkiem, że dana tkanka czy narząd będzie masowany przez kilka tygodni systematycznie — 2-3 razy dziennie przez kilka minut.

Korzyści z automasażu

  • Ulga w miejscu, które nas boli
  • Poprawa stanu skóry i tkanek dzięki lepszemu ukrwieniu
  • Powstrzymanie zmniejszania się masy mięśni i zapobieganie zwyrodnieniom.

Skorzystaj z filmowej instrukcji

Nasz tryb życia nie zawsze sprzyja utrzymaniu ciała w dobrej kondycji. Dlatego wprowadzenie automasażu może pomóc.

Filmowe instrukcje do automasaży znajdują się na stronie Akdemii NFZ:

Przejdź do Akademii NFZ

Każdy film wyjaśnia:

  • jak wykonywać automasaż
  • jak zbudowany jest człowiek w miejscach wymagających interwencji
  • jak przeprowadzić automasaż
  • jaki jest wymagany czas powtarzania zabiegów, by były skuteczne.
 

[1]Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii, Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce i European Rural and Isolated Practitioners Association dotyczące stosowania prostych form fizjoterapii w formie masażu i automasażu w Podstawowej Opiece Zdrowotnej, zatwierdzone przez Polskie Stowarzyszenie Specjalistów Fizjoterapii.

[2]  Chan YCh, Wang TzYYJ , Chang ChCh, i wsp. Short-term effects of self-massage combined with home exercise on pain, daily activity, and autonomic function in patients with myofascial pain dysfunction syndrome. J Phys Ther Sci 2015; 27: 217–221.

[3]  Limfa inaczej chłonka to płyn krążący w układzie limfatycznym, który zapewnia nam ochronę przed infekcjami.