Jeśli podejrzewasz, że doszło do zatrucia, natychmiast zadzwoń pod numer 112 lub zawieź chorego na SOR. Nigdy nie czekaj, aż pojawią się pierwsze objawy.
Przypadki zatrucia są najczęściej spowodowane przez:
- chemię gospodarczą
- rośliny
- trujące grzyby
- alkohol
- tytoń
- narkotyki.
Wywoływać wymioty?
Nigdy tego nie rób bez uprzedniego skontaktowania się z operatorem numeru 112 lub lekarzem. Wymioty mogą pogorszyć stan zdrowia osoby, która się zatruła.
Brać węgiel leczniczy?
Dobrze jest mieć węgiel leczniczy (węgiel aktywny) w domu. Jest dostępny do kupienia bez recepty w aptekach. Czasami zaleca się podanie węgla osobie zatrutej. Węgiel wiąże się z wieloma substancjami, w tym z większością leków, fungicydów i herbicydów. Dzięki temu może zmniejszyć ilość toksycznej substancji, która dostaje się do organizmu. Po zatruciu nigdy jednak nie zażywaj go bez uprzedniej rozmowy z operatorem numeru 112 lub lekarzem.
Jak unikać zatrucia?
Wystarczy wprowadzić kilka zasad, żeby Twój dom stał się bezpieczniejszym miejscem:
- trzymaj chemikalia (np. detergenty, kapsułki do prania, tabletki do zmywarki) w miejscu niedostępnym dla dzieci
- nie przelewaj toksycznych płynów (benzyna, nafta, rozpuszczalnik) do butelek po napojach lub sokach
- zabezpiecz podpałkę podczas grillowania
- odłóż puszki lakieru i farby natychmiast po malowaniu
- upewnij się, że dziecko nie sięgnie do papierosów lub alkoholu
- usuń z domu trujące rośliny doniczkowe
- pilnuj małe dziecko, kiedy jest poza domem, żeby nie brało do buzi dzikich jagód czy grzybów
- leki przechowuj w oryginalnym opakowaniu w szafce, a te, które muszą pozostać zimne, wysoko w lodówce.
Kolorowe syropy czy tabletki nie tylko dobrze smakują, ale też dobrze wyglądają. Są szczególnie atrakcyjne dla małych dzieci, które chętnie po nie sięgną. Gdy masz gości lub jesteś w gościach, miej na uwadze, że krewni czy znajomi mogą inaczej przechowywać leki, np. na stoliku nocnym.
Na co uważać?
To, co możesz zrobić, aby uniknąć wypadków zatrucia, dotyczy głównie dzieci. Małe dzieci odkrywają świat, wkładając rzeczy do ust. Warto od małego uświadamiać je, na co powinny uważać. Edukować na temat roślin, które rosną koło domu, placu zabaw, w parku. Żeby to zrobić, najpierw Ty zgromadź odpowiednią wiedzę.
Rośliny
Owoce niektórych roślin trujących bardzo przypominają te aronii czy jagód. Nie jedz owoców z drzew lub krzewów, których nie znasz. Czerwone czy białe kulki mogą się dzieciom kojarzyć z cukierkami i po zjedzeniu doprowadzić do zatrucia. Zwróć uwagę na liście i gałęzie. Niektóre po zerwaniu wydzielają sok, którego kontakt ze skórą może spowodować podrażnienie.
Przykładami roślin, które mają trujące owoce są:
- wawrzynek wilczełyko
- śnieguliczka biała
- ligustr pospolity
- pokrzyk wilcza jagoda.