Kobieta siedzi na podłodze przy kanapie z małym dzieckiem, starsze dziecko bawi się na stoliku

Koniec kwarantanny z kontaktu

Nie ma już izolacji domowej i kwarantanny. Jeśli zachorujesz na COVID-19, zostań w domu i izoluj się

" " Artykuł archiwalny. Od 28 marca 2022 w razie zachorowania na COVID-19 dostaniesz zwolnienie lekarskie

11 lutego 2022 r. zlikwidowana została kwarantanna „z kontaktu”, a kwarantanna dla podróżujących trwa do 7 dni. 25 lutego zlikwidowano kwarantannę dla osób przekraczających granicę z Ukrainą w związku z konfliktem zbrojnym. Od 28 marca 2022 r. zniesiona została izolacja domowa i kwarantanna dla współdomowników oraz osób przekraczających granicę

Wszystkie osoby, które są na kwarantannie, ponieważ mogły mieć kontakt z osobą zakażoną, 10 lutego ok. godz. 18.00 dostaną SMS ze zwolnieniem z kwarantanny.

Jednak, jeśli wiesz, że miałeś/łaś kontakt z osobą chorą – unikaj kontaktu z innymi w miarę możliwości i monitoruj swój stan zdrowia. Pamiętaj również o przestrzeganiu zasad dotyczących noszenia maseczki, dezynfekcji rąk i zachowaniu odpowiedniego dystansu.

Osoby, które po kontakcie z osobą chorą będą się gorzej czuły, powinny zgłosić się na test na koronawirusa.

Pamiętaj, że zlecenie na test PCR możesz uzyskać online lub telefonicznie, po wypełnieniu formularza. Test antygenowy możesz wykonać, bez wcześniejszego zapisywania się, w uczestniczących w programie aptekach, laboratoriach i punktach pobrań.

Sprawdź, gdzie możesz zrobić test PCR lub test antygenowy

Osoby, które mieszkają z osobą chorą na COVID-19, będą od 15 lutego przebywały na kwarantannie tyle czasu, ile trwa izolacja osoby zakażonej (obecnie jest to czas trwania izolacji plus 7 dni). Osoby, które teraz są na kwarantannie, która zaczęła się przed zmianą przepisów, nadal na niej zostają (obowiązują je stare przepisy). Jeśli jesteś zaszczepiony/a lub ozdrowieńcem (nie minęło 6 miesięcy), to możesz wykonać test, a negatywny wynik zwolni Cię z kwarantanny.  

Uwaga, ozdrowieńcy nie będą podlegali kwarantannie z racji wspólnego mieszkania z osobą objętą izolacją przez 30 dni od zakończenia ich izolacji lub hospitalizacji.

Od 11 lutego kwarantanna dla podróżujących (zarówno ze strefy Schengen jak i spoza niej) zostanie skrócona do 7 dni dla osób bez ważnego Unijnego Certyfikatu COVID.

Jeśli kwarantanna po przekroczeniu granicy została nałożona przed 11 lutego 2022, jej długość nie zostanie skrócona.

Nadal jest możliwość zwolnienia z kwarantanny dzięki negatywnemu wynikowi testu wykonanego w ciągu 48 godzin od przekroczenia granicy dla osób niezaszczepionych, przyjeżdżających z :

  • państw należących do strefy Schengen
  • państw członkowskich Unii Europejskiej
  • Księstwa Andory, Księstwa Monako, Republiki San Marino, Państwa Watykańskiego lub Stolicy Apostolskiej.

Kwarantanna nadal trwa 5 dni – jeśli udzielasz świadczeń chorym na COVID-19 (np. jesteś lekarzem, pielęgniarką), jesteś żołnierzem lub funkcjonariuszem Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej lub Służby Ochrony Państwa.

Od 25 lutego 2022 osoby przekraczające polską granicę z Ukrainą w związku z konfliktem zbrojnym:

  • nie są objęte kwarantanną, a więc nie muszą przekazywać straży granicznej informacji o adresie miejsca kwarantanny oraz numerze telefonu do kontaktu
  • nie muszą okazywać negatywnego wyniku testu na koronawirusa.

Zasady przekraczania granicy przez obywateli Ukrainy

Więcej informacji na temat aktualnych zasad kwarantanny i izolacji